„Itt van az ősz, itt van újra…”

A nyárhoz képest új kihívásokat jelent az évszakváltás. 

Kezdődik az óvoda, iskola. A gyermekek közlekednek, az utca ill. a járda pedig veszélyes üzem ! Fel kell készíteni őket erre!  A kezdéskor felmérik, hogy valamennyi előírt  oltást megkapta-e a gyermek. Van-e jelentős betegsége, szed-e állandó gyógyszert, van-e releváns táplálékallergiája. Ha valamilyen egyéni bánásmódot igénylő szokása van a gyermeknek, erről is tájékoztassuk a pedagógust.  

      Gyakori kérdés az immunerősítés. Erre ritkán van szükség. Az immunrendszer tornáztatására, immunmodulációra gyakrabban. Erre több lehetőség közül választhatunk (Broncho-vaxom, Béres csepp, Immunotrofina, Alpikol, Aloe ital, Flavon kivonat…), nincs „csodaszer”, nincs „legjobb”. Az enyhe betegségek átvészelése gyakorlatoztatja, „formába hozza” a védekező rendszert. A fertőzések többsége vírusos eredetű. Rendszerint tüneti kezelés elégséges (lázcsillapítás, orrcsepp, köptető…). 

     Sajnos az enyhe, orvosi ellátást igénylő esetek igazolása ügyében nem született előremutató szabályozás. A részletekről az intézményben, az osztályfőnököktől vagy az óvónőktől kapnak felvilágosítást (a házirend szabályozza ezt a kérdést, intézményenként eltérő módon, ezért a saját intézmény előírásai szerint kérjenek igazolást). Lényeges, hogy az elektronikusan küldött igazolást is el kell fogadni ! Ezzel visszaélni  (nem gyógyult gyermeket közösségbe vinni) következményekkel jár!).      Fontos a megfelelő vitaminbevitel, de ez önmagában nem immunerősítő. Túlsúlyos gyermekeknél óvatosan adagolandók (étvágyat javítanak) a multivitaminok. 

    Az idő szeszélyes. Jó a réteges, „alkalomhoz illő” öltözködés. Ha melegszik az idő, levehető egy réteg. Mozgás, futkározás közben nem jó a sok ruha. Ha megizzad a gyermek, cseréljük szárazra a ruházatot (nagyobbak morognak érte). Kirándulásoknál erre fokozottan figyelni kell !

    Közeleg a gyümölcsök szőlő érése ! Gyakoribbá válnak a rovarcsípések.  Kerüljük a gyermekkel a darazsak által látogatott gyümölcsöst, szőlőt, préselést!  Ha még megcsípi egy darázs a gyermeket, ne essünk kétségbe !  A veszélyes darázsméreg allergia nagyon ritka ! Első alkalommal nem is alakul ki súlyos reakció ! Hűtsük a csípésnek kitett bőrt, kapjon rá Fensitil gélt pl. esetleg nagyobb duzzanat vagy viszketés esetén allergia gyógyszert (cetirizin csepp vagy Fenistil csepp kicsiknek). Ha csípéstől távol is van kiütés, rosszullét alakul ki, hány a gyermek, akkor kell sürgősen orvoshoz juttatni .    A szúnyog, bolha, kullancs, hangya csípése sokszoros, de nem okoz azonnali súlyos allergiás tüneteket.

    Szeptemberben még dühöng a gyompollen allergia (parlagfű), de már a penészek is jelentős koncentrációban lehetnek a levegőben ! Ha kirándulunk készüljünk fel ! Ne menjünk fertőzött területre, vigyünk megfelelő készítményeket magunkkal !

Hasmenések is gyakoribbak ilyenkor. Ezek többsége is enyhe, tüneti kezelésre szűnik pár nap alatt. A folyadékbevitel fenntartása és a veszteségek pótlása a legfontosabb. 

     A fűtési időszak kezdete is közeleg ! Kályha, kandalló, konvektor ill. forró víz, tea minden évben okoz égési sebet vagy forrázást. EZT MEGELŐZNI KELL!  Ne tudjon a veszélyes helyhez közel menni a tipegő kisded ! Az égés jelentős ártalom, célszerű tanácsot kérni  2 év alattiaknál ill. ujjbegynél nagyobb esetekben.  Az égési seb mindig fertőzőtt ! Első a hűtés (15-20 percig is (!), majd a fertőtlenítés.  Tenyérnyinél nagyobb égés vagy 2 év alattiaknál kisebb területű forrázás esetén a hűtés megkezdése után azonnal lehet segítséget kérni. 

Nagy Gábor gyermekorvos